FIRS vs. IIHF: Nesmiřitelní rivalové?
Pokud máte pocit, že jste o mistrovství světa v in-line hokeji už něco slyšeli před pár dny a že byla řeč o Švédsku, tak jste se nespletli – šampionát doopravdy před pár dny proběhl. Jenže – šlo o turnaj pořádaný mezinárodní hokejovou federací IIHF, která konkuruje federaci kolečkových sportů FIRS.
Obě federace vznikly už před řadou let, FIRS byla založena v roce 1924, IIHF napsala první stránky své historie pod názvem LIHG v roce 1908 v Curychu. In-line hokej přibyl pochopitelně až výrazně později (FIRS 1995, IIHF o rok později), ale ani jedna strana se nechce své pozice v tomto sportu vzdát. Popravdě řečeno, in-line hokej v podání IIHF a v podání FIRS se liší (rozměry branek, hrací čas a některé body pravidel, např. postavení mimo hru) a o úplně identické sporty nejde, přesto by se společné body pro jednání určitě najít daly. Tedy, pokud by byl zájem... „Jednání mezi FIRS a IIHF probíhají, naposledy nedávno v Dubaji, kde probíhal kongres Asociace mezinárodních sportovních svazů - šéf IIHF René Fasel se tam potkal se zástupci FIRS, Italem Sabatinem Aracu, předsedou FIRS, a s Francouzem Gilbertem Portierem, který vede komisi inline hokeje FIRS. Už v minulosti proběhlo několik spíše zdvořilostních jednání, na nějakou reálnou dohodu to nevypadá. Všechno má kořeny v devadesátých letech, kdy v čele obou in-line částí jednotlivých federací stáli dva Američané. Věkem si byli blízcí, ale jinak se moc nemuseli,“ říká člen řídící komise in-line hokeje FIRS Tomáš Březina.
FIRS, organizace uznaná Mezinárodním olympijským výborem, pořádala své první mistrovství světa o rok dřív, než IIHF, ale to neznamená v tomhle sporu nic. Některé země prostě odmítají s druhou stranou spolupracovat. „U nás v Česku s tím problém nemáme, cestu k dohodě jsme našli a spolupracujeme s oběma federacemi, ale jinde je to nemyslitelné. Aspoň zatím,“ říká Tomáš Březina. In-line hokej, který je nejmladší součástí FIRS (po rychlobruslení, krasobruslení (!) a sportu s názvem roller hockey, ve kterém kdysi chytal za Španělsko i někdejší předseda MOV Juan Antonio Samaranch a který byl i proto ukázkovým sportem na LOH v roce 1992 v Barceloně), to nemá jednoduché. „Existují země, ve kterých se dvě skupiny lidí zabývají vlastně tím samým nebo hodně podobným, i když pod jinou hlavičkou. A v takových momentech se nějaká cesta k dohodě hledá těžko,“ krčí rameny Tomáš Březina. Každopádně zatím tenhle spor můžete brát třeba jako závody Formule 1 a silničních motorek. Je to hodně podobné, a přitom tak jiné...
17.7. |
Sázíte rádi v průběhu již rozehraného zápasu? Sázková kancelář Bet365 nabízí nejširší nabídku živých sázek na internetu! Přesvědčte se sami.
18.7. | Předání medailí
Do fotogalerie jsme přidali snímky ze včerejšího slavnostního zakončení turnaje.
17.7. | All stars tým
Michael Urbano (USA) - Julien Walker (SUI), Karel Rachůnek (CZE), Travis Fudge (USA), Brian Baxter (MEX).
17.7. | Individuální ocenění
Nejužitečnější hráč: Travis Fudge (USA), nejlepší brankář: Michael Urbano (USA), nejlepší obránce: Karel Rachůnek (CZE), nejlepší útočník: Diego Schwarzenbach (SUI), cena fair play: Španělsko.