O vítězství rozhodla druhá půle

04.07.2010 | Petr Vtípil

O poznání větší diváckou kulisu přineslo nedělní utkání české reprezentace proti Finsku. V první třetině dokázaly seveřanky držet s domácím celkem krok a nebezpečně hrozit z rychlých protiútoků. Druhá polovina zápasu ale ukázala, že Češky disponují skvělou kondicí a trpělivou hrou nakonec dokráčely k jasnému vítězství.

 
 
 
Zápas 2   •   B   •   ne 4.7.2010   •   17:30   •   Rozpis a výsledky
Finsko 0:5Česká republika
(0:1, 0:4)
Vanhatalová (31. Koivistová) - Tuominenová, Ahvensalmiová, Mäkeläová, Jokipeltová, Lindová, Tuiraová, Heiskanenová, KanteeováŠmardová (Matějů) - Fialová, Holešová, Studentová, Knotková, Zelenková, Mrázová, Polenská, Pančáková, Flachsová, Heindlová, Melicheríková, Nováková, Šťastná, Vonková
Branky a asistence: 20. Polenská (Melicheríková), 31. Studentová (Holešová), 32. Polenská (Šťastná), 33. Studentová, 38. Polenská (Mrázová)
Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1.
Rozhodčí: Gloor, Anderson.
pdf Zápis o utkání (PDF)     video video

Reportáž

Český výběr dovolil svému soupeři první střelu, od druhé minuty to ale byla domácí reprezentace, která si trpělivě připravovala šanci za šancí. Ve třetí minutě skandujícím fanouškům zatrnulo, když z nenápadné akce nastřelila tyč Tuominenová. Na Češky jako by padla nervozita ze zodpovědnosti. Drobných nepřesností ve hře přibývalo a přes to, že hra se odehrávala v útočném pásmu českého celku, Finky nepříjemně hrozily z protiútoků. V sedmé minutě musela Petra Šmardová vytáhnout pohotový zákrok, a zastavit bílo modrou lavinu, která se na ni osamoceně řítila. Finsku poté zadul do plachet severák, když se Andrea Fialová provinila napadením protihráčky. Soupeřky výhodu v poli nedokázaly využít a hra se opět přesunula před klec, kterou hájila Vanhatalová.

Hra přitvrdila a v několika minutách se na zemi ocitly hráčky obou celků. Především Finky brzy pochopily, že rychlé napadání českému týmu nesvědčí a začaly rychlým a tvrdým přístupem znepříjemňovat kombinaci červenobílých. "Sehrály jsme dobré utkání, ale Češky prostě byly lepší. V úvodu jsme jim stačily, měly jsme i několik dobrých šancí, nicméně nám v závěru došly síly a několikrát jsme inkasovaly. Proti Číně musíme začít naše šance proměňovat, abychom byly úspěšné," řekla po utkání nejlepší finská hráčka Minttu Tuominen.

Ačkoliv slibných šancí našim reprezentantkám s přibývajícím časem přibývalo, většinou končily na prsou nebo betonech Vanhatalové, která se během první poloviny utkání výborně rozchytala. Naděje na utržení zápasu ve prospěch výběru trenéra Heindla vykřesalo vyloučení finské kapitánky Anny Lindové na začátku devatenácté minuty následované druhým krosčekem Jokipeltové. Na situaci reagovali trenéři oddechovým časem. Začátek dvojnásobné přesilové hry byl pro Češky spíše trápením. Naštěstí důslednost Aleny Polenské přeci jen rozradostnila ostrůvky českých příznivců v ochozech. Nikým nebráněna se před brankou nejlépe zorientovala a dorazila nastřelený kotouč mezi tyčku a beton finské gólmanky.

Do druhé poloviny si český celek přinesl téměř půlminutový zbytek přesilové hry, jenže, díky skvělému přesunutí Vanhatalové, zůstala neproměněna. Vzápětí se další povedená střela Evy Holešové otřela o levou tyč a střelecké trápení týmu v českých barvách pokračovalo. Dvacátá šestá minuta přinesla další příležitost v podobě přesilové hry po hákování Tuominenové. Zůstala nevyužita, přestože Vanhatalové několik střel vyprášilo betony. Ve třicáté minutě zabránila vyrovnání reflexivním zákrokem Šmardová, která pokazila radost právě zmíněné finské hříšnici. "Člověk nechá udělat tělo to, co má naučené, a ono to občas vyjde," komentuje tuto situaci Petra Šmardová a dodává ke své vytíženosti v zápase: "I když člověk v brance jen stojí, je to velmi nepříjemné. Mám radši, když jsem v permanenci, když se člověk dostane do tempa a nemá čas přemýšlet."

Nesmírně důležitý zákrok potvrdil český tým druhou brankou. Když se neujaly střely, rozhodla se na sebe vzít zodpovědnost Simona Studentová, která prokličkovala mezi finskou obranou a blafákem pohodlně zavěsila. Do branky se poté dostala Koivistová, která ovšem nestačila hned na druhou střelu mířící na její branku. Z levé strany vyslala křižnou přihrávku Tereza Šťastná a Alena Polenská bez přípravy napálila do sítě svou druhou branku v zápase.

Na české hokejky se vrátil klid. A když ve vlastním oslabení Simona Studentová zamíchala kotoučem před Koivistovou a mezi betony jej poslala do sítě, byl finský odpor definitivně zlomen. Závěr utkání si české reprezentantky užily v exhibičním duchu a pohlednými kombinacemi poděkovaly fanouškům za podporu v dnešním zápasu. Definitivní tečku přinesla křižná kombinace, na jejímž konci stála znovu Alena Polenská. Česká republika porazila Finsko 5:0.

Autor: Petr Vtípil

Ohlasy

Roman Heindl (trenér České republiky):Už v prvním poločase přišlo markantní zlepšení proti včerejšku. Byl tam pohyb, byla tam přihrávka, byl tam tlak do brány. Bylo tam clonění, tečování, ale nedařilo se to střelecky vyjádřit. Samozřejmě jsme trošku nervózní byli, ale v závěru jsme ukázali, že v kombinaci a tlaku jsme vydrželi a to slavilo úspěch.

Abba Pertillä (trenérka Finska): Dnes jsme měly výbornou obranu, ale to nestačilo. V závěru nám došly síly, byly jsme velice unavené. Proto jsme i ve druhé polovině vystřídaly gólmanky.

Zobrazit fotogalerii ze zápasu
Aktuality

17.7. |
Sázíte rádi v průběhu již rozehraného zápasu? Sázková kancelář Bet365 nabízí nejširší nabídku živých sázek na internetu! Přesvědčte se sami.

Vsaďte si na jistotu! S Fortunou můžete hrát na pobočkách nebo online prostřednictvím internetu.

Bohatá nabídka sázkových příležitostí a atraktivní kurzy – to je DOXXbet.

Vše, co potřebujete vědět o sportovním sázení. Recenze sázkových kanceláří, jejich klady a zápory, informace o bonusech a mnoho dalších zajímavostí na jediném webu.

 

18.7. | Předání medailí
Do fotogalerie jsme přidali snímky ze včerejšího slavnostního zakončení turnaje.

 

17.7. | All stars tým
Michael Urbano (USA) - Julien Walker (SUI), Karel Rachůnek (CZE), Travis Fudge (USA), Brian Baxter (MEX).

 

17.7. | Individuální ocenění
Nejužitečnější hráč: Travis Fudge (USA), nejlepší brankář: Michael Urbano (USA), nejlepší obránce: Karel Rachůnek (CZE), nejlepší útočník: Diego Schwarzenbach (SUI), cena fair play: Španělsko.

 
 
Bet365 | Forex broker eToro
 
 
 
 
 
Copyright © 2009-2010  & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech a kontakt | Hokejový obchod | Hokejky