České reprezentantky chtějí na domácí půdě uspět
České reprezentantky prožívají nejúspěšnější období v dějinách ženského in-line hokeje. Na úspěchy posledních let by rády navázaly i při letošním světovém šampionátu.
Kořeny in-line hokeje v České republice sahají do roku 1995, kdy vznikla Česká asociace In-line hokeje, která zaštítila oficiální soutěže v tomto mladém sportovním odvětví. V současné době asociace registruje na 3500 registrovaných členů, z toho 2000 dospělých a 1500 členů mládeže. Nejvyšší soutěží v kategorii mužů je Extraliga. Druhou nejvyšší soutěží je I. liga, která se hraje regionálně. Asociace ale také zajišťuje mistrovství republiky v kategorii mužů, žen, dorostu, starších a mladších žáků i přípravky. Od svého založení se pravidelně účastní mistrovství světa mezinárodní federací FIRS.
Ženská kategorie in-line hokeje se hraje od roku 2002 a české reprezentantky se záhy zařadily mezi světovou špičku. Hned při druhém účinkování na domácí půdě v Písku dosáhly na bronzové medaile, které potvrdily hned v následujícím roce 2004 na šampionátu v kolébce hokeje – Kanadě. Medailový půst roku 2005 a 2006 utnul úspěch na MS ve Španělsku. České hráčky si poprvé vyzkoušely, jaké je bojovat o nejcennější kov. Ve finále nakonec podlehly USA, ale vybojovaná stříbrná medaile, se kterou se po turnaji reprezentantky vrátily, byla příslibem úspěchů příštích let.
Ten největší čekal na sehraný tým hned následující sezónu. Na MS v Düsseldorfu se český výběr probojoval až do dramatického finále, které svého vítěze poznalo až v prodloužení. Češky nakonec porazily favorizovanou Kanadu 3:2 a ukončily tak nadvládu zámořských celků. Poprvé v historii totiž zvítězil jiný celek než USA či Kanada. U zrodu úspěchu byla také současná reprezentantka Věra Pančáková, která si připsala asistenci u rozhodující branky.
Úspěšné tažení po světových kolbištích zakončily reprezentantky na loňském šampionátu v Itálii, kde vybojovaly celkové druhé místo. Ve finále nestačily na výběr Spojených států a stříbrnou medailí se nakonec vklínily mezi zámořské celky před třetí Kanadu.
Letošní šampionát je pro celek, jehož kostru tvoří zkušené ostřílené jádro doplněné o nové akvizice, velkou výzvou. Domácí prostředí a osmitýdenní dvoufázová příprava je jen prvním krokem na cestě mezi nejlepší dva týmy turnaje, kterou reprezentace před šampionátem vyhlásila. „Trénovali jsme s děvčaty vždy dvoufázově a přípravu jsme prokládali přípravnými zápasy s chlapci z Milevska,“ prozrazuje podrobnosti přípravy hlavní trenér českého výběru Roman Heindl. „Jsem přesvědčen, že jsme udělali s kolegou Volfem kvalitní přípravu a teď už bude vše na našich hráčkách a na štěstí, které je vždy ve sportu třeba!“
17.7. |
Sázíte rádi v průběhu již rozehraného zápasu? Sázková kancelář Bet365 nabízí nejširší nabídku živých sázek na internetu! Přesvědčte se sami.
18.7. | Předání medailí
Do fotogalerie jsme přidali snímky ze včerejšího slavnostního zakončení turnaje.
17.7. | All stars tým
Michael Urbano (USA) - Julien Walker (SUI), Karel Rachůnek (CZE), Travis Fudge (USA), Brian Baxter (MEX).
17.7. | Individuální ocenění
Nejužitečnější hráč: Travis Fudge (USA), nejlepší brankář: Michael Urbano (USA), nejlepší obránce: Karel Rachůnek (CZE), nejlepší útočník: Diego Schwarzenbach (SUI), cena fair play: Španělsko.