Hokejový pohár mistrů na cestě: Vyšleme ho i na extraligové stadiony, plánuje Černý

15.07.2010 | Tomáš Pavlíček

Pohár mistrů světa v ledním hokeji se do České republiky vrátil znovu po pěti letech a od konce oslav reprezentantů v Kolíně nad Rýnem je neustále v pohybu. Na své pouti zemí, jež ho spolu s Kanadou uvítala nejčastěji v historii, se krátce zastavil i v Berouně v rámci in-line hokejového svátku. „Poprvé v historii jsme se dohodli, že pohár budeme půjčovat hráčům na soukromé akce a veřejně ho vystavovat,“ objasňuje důvod nečekané návštěvy ředitel společnosti Pro-Hockey Jan Černý, hlavní strážce slavné trofeje.

 
 
 

Pohár vyrobený pro všechny mistry světa od roku 2001 si z Německa opět přivezli čeští reprezentanti, a i přestože žádný berounský medvěd v infarktovém turnaji neúčinkoval, obyvatelé města si ve středu mohli blyštivý skvost naživo prohlédnout.

„Celá akce se domluvila s Jaromírem Látalem, který je členem výkonného výboru. Zároveň jsme chtěli podpořit také Beroun, jehož bývalý starosta Besser se hodně stará o sport a především o hokej. Takže jsme sem pohár nakonec pro všechny fanoušky přivezli,“ popisuje Černý vznik události.

Původní trofej je ovšem bezpečně uložena v sídle IIHF, po republice putuje pouze její sice přesná, avšak hodnotou téměř bezcenná kopie. I sami hokejisté si ale originálu moc dlouho neužijí. „Mistrům na ledě předají originální pohár a do kabiny ho dostanou jenom asi na deset minut. Pak ho musí vyměnit za repliku, která už je pak jenom jejich a později se uloží do Síně slávy,“ potvrzuje Černý, že reprezentanti si z poháru stihnou pouze jednou rychle loknout šampaňského.


Dlouhé putování trofeje tedy začalo v jedné z kabin Lanxess areny a možná po vzoru olympijské pochodně cestovala napříč mistrovskou zemí. „Od první chvíle je stále na cestě,“ přibližuje Černý uplynulý program. „Byla v různých školách, školkách, na besedách s hráči a trenéry nebo třeba na zasedání představenstva Škoda auto, kde se rozhodovalo, zda bude prodloužena smlouva s IIHF. Samozřejmě se také objevila v některých barech a hospodách, kam si ji kdo z hráčů vzal,“ směje se ochránce, jenž pohár sám přivezl ve speciálním přepravním boxu.

I přes bezpečnostní opatření si však hokejový klenot připsal už několik šrámů. „Pravdou je, že jsme ho několikrát museli nechat zpevnit. Jednotlivé díly začaly postupně odpadávat, takže jsme ho svěřili té samé společnosti, která se stará o extraligový pohár. Ta ho kompletně rozložila na kousky, zjistila, co není úplně perfektní, a zase ho složila zpátky,“ přiznává Černý.

Na své výstavě před berounským zimním stadionem se také nezdála ve zcela ideální formě. Případné opakování zuřivých pohybů Tomáše Rolinka, jimiž slavil zisk titulu, by v tuto chvíli zřejmě vedlo k rozpůlení trofeje. „Jenom například na této akci ho denně zvedají desítky a stovky lidí, takže on se vahou těžkého podstavce povolí. To zase ale technicky není velký problém ho rozložit a zpevnit,“ nesnaží se Černý odhánět les rukou, který se u poháru okamžitě objevil.

Další rozvrh poháru je nadále velmi nabitý. Než bude navždy umístěn vedle jeho dalších pěti předchůdců, absolvuje možná i extraligové turné. „Každý týden se ozývají další zájemci a návrhy na akce. Především z řad mistrů světa, kteří ještě nejsou ve svých klubech a chtějí ho použít pro soukromé účely. Zatím je program do konce srpna plný a poté uvažujeme, že bychom udělali takové kolečko po extraligových stadionech, protože všichni čeští fanoušci si ho rozhodně zaslouží vidět,“ slibuje Jan Černý.

Aktuality

17.7. |
Sázíte rádi v průběhu již rozehraného zápasu? Sázková kancelář Bet365 nabízí nejširší nabídku živých sázek na internetu! Přesvědčte se sami.

Vsaďte si na jistotu! S Fortunou můžete hrát na pobočkách nebo online prostřednictvím internetu.

Bohatá nabídka sázkových příležitostí a atraktivní kurzy – to je DOXXbet.

Vše, co potřebujete vědět o sportovním sázení. Recenze sázkových kanceláří, jejich klady a zápory, informace o bonusech a mnoho dalších zajímavostí na jediném webu.

 

18.7. | Předání medailí
Do fotogalerie jsme přidali snímky ze včerejšího slavnostního zakončení turnaje.

 

17.7. | All stars tým
Michael Urbano (USA) - Julien Walker (SUI), Karel Rachůnek (CZE), Travis Fudge (USA), Brian Baxter (MEX).

 

17.7. | Individuální ocenění
Nejužitečnější hráč: Travis Fudge (USA), nejlepší brankář: Michael Urbano (USA), nejlepší obránce: Karel Rachůnek (CZE), nejlepší útočník: Diego Schwarzenbach (SUI), cena fair play: Španělsko.

 
 
Bet365 | Forex broker eToro
 
 
 
 
 
Copyright © 2009-2010  & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech a kontakt | Hokejový obchod | Hokejky