Argentinský in-line ve stínu fotbalu

14.07.2010 | Adam Sušovský

Kromě klasických hokejových zemí se na šampionátu in-line hokejistů představují také země, které si spojujeme spíše s jinými sporty. Jednou z nich je i Argentina. O stavu in-line hokeje v jedné z nejfotbalovějších zemí světa jsme si povídali se Sebastianem Marengou, oporou argentinské reprezentace.

 
 
 

„Začínal jsem v Argentině ve městě Mendoza asi před čtyřmi lety na roller-hokeji (hokej na klasických bruslích s kolečky ve dvou řadách pozn. autora). A pak jsem přešel na in-line,“ začal Marenga vyprávět o svých hokejových začátcích.

Rodák z Mendozy navíc i přes svou krátkou hokejovou kariéru není v reprezentaci Argentiny žádným nováčkem. „Za Argentinu jsem se zúčastnil šampionátu ve Winnipegu, hrál jsem ve Francii, Švýcarsku a ve Španělsku,“ rozpovídal se dále nejproduktivnější hráč argentinské reprezentace, který na turnaji vstřelil čtyři branky a u dalších dvou asistoval.

Téměř všem lidem je zřejmě jasné, že sportem číslo jedna je v jihoamerické zemi fotbal. Také proto se tamější hokej potýká se složitou situací. „Stav in-line hokeje v Argentině je hodně komplikovaný. Není tam totiž vůbec populární a navíc nemáme ani vhodné hřiště. Hrát je pro nás tedy hodně složité.“ vyhlíží kvalitní zázemí v rodném městě a zdůrazňuje, že v Argentině není žádný profesionální hráč. „Sám jsem v civilním povolání sociolog. Dvakrát týdně se snažím trénovat na hřišti, často chodím do posilovny, jinak musím pracovat.“


Takto se hraje hokej v Argentině (Foto z osobního archívu Sebastiana Marenga)

Složitou situaci podporují také média. Ty totiž in-line hokej úplně přehlížejí. I přesto, že jejich výběr není rozhodně žádnou ostudou, ba naopak. Na zdejším turnaji totiž patří modrobílý tým k nejoblíbenějším výběrům. „Televize ani rádia se o nás nezajímají. Na prvním místě je u nás prostě fotbal, pak volejbal a basketbal. Jsme ve složité situaci,“ trošku smutně konstatuje jinak hodně usměvavý útočník.

„Nemáme národní ligu, protože je Argentina hodně velká a bylo by to komplikované. Máme jen národní pohár, kdy se sejdeme na jednom místě a hrajeme. Náš trenér tady vybírá tým pro mistrovství světa,“ popisuje sympatický střelec soutěžní systém v zemi, která světu dala tango.

I přes složitou situaci tamějšího hokeje je v zemi zhruba 30 týmů, přičemž většina z nich je koncentrována kolem hlavního města Buenos Aires. V rodném městě Marengy je registrováno šest týmů, které mezi sebou hrají regionální soutěž. A jaké že jsou cíle Argentiny na letošním šampionátu v Berouně? „Chtěli bychom se na turnaji vejít do nejlepší osmičky. Když už nepůjde tohle, tak alespoň do jedenáctky. Snad to vyjde, uvidíme,“ říká hodně odhodlaně Sebastian Marengo.

Už teď však můžeme říct, že jeho výběr nezklamal a všechny zápasy odehrál na hranici možností. Třeba přijde odměna...


Marengo se svým týmem (Horní řada první zleva).

Aktuality

17.7. |
Sázíte rádi v průběhu již rozehraného zápasu? Sázková kancelář Bet365 nabízí nejširší nabídku živých sázek na internetu! Přesvědčte se sami.

Vsaďte si na jistotu! S Fortunou můžete hrát na pobočkách nebo online prostřednictvím internetu.

Bohatá nabídka sázkových příležitostí a atraktivní kurzy – to je DOXXbet.

Vše, co potřebujete vědět o sportovním sázení. Recenze sázkových kanceláří, jejich klady a zápory, informace o bonusech a mnoho dalších zajímavostí na jediném webu.

 

18.7. | Předání medailí
Do fotogalerie jsme přidali snímky ze včerejšího slavnostního zakončení turnaje.

 

17.7. | All stars tým
Michael Urbano (USA) - Julien Walker (SUI), Karel Rachůnek (CZE), Travis Fudge (USA), Brian Baxter (MEX).

 

17.7. | Individuální ocenění
Nejužitečnější hráč: Travis Fudge (USA), nejlepší brankář: Michael Urbano (USA), nejlepší obránce: Karel Rachůnek (CZE), nejlepší útočník: Diego Schwarzenbach (SUI), cena fair play: Španělsko.

 
 
Bet365 | Forex broker eToro
 
 
 
 
 
Copyright © 2009-2010  & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech a kontakt | Hokejový obchod | Hokejky