Kvalita in-line hokeje se zvedá, tvrdí Tomáš Würtherle

13.07.2010 | Lukáš Peroutka, Tomáš Nejedlo

Tomáš Würtherle bude jako rozhodčí pískat již na svém devátém šampionátu. V Berouně však patří i do organizačního výboru, a tak bylo po konci ženské části turnaje nasnadě položit tomuto zkušenému sudímu několik otázek. Řeč byla samozřejmě o in-line hokeji, avšak zabrousili jsme také ke sportu velice podobnému – hokeji lednímu.

 
 
 

První otázka se přímo nabízí. Jak jste se vůbec dostal k in-line hokeji?
Jelikož se dlouhou dobu pohybuji okolo ledního hokeje, tak jsem byl v roce 1999 osloven, zda bych nechtěl in-line pískat. O rok později jsem jako rozhodčí jel na první mistrovství světa, kde jsem se dostal k organizaci domácích soutěží a už jsem u toho zůstal.

Takže první vaše mistrovství bylo v roce 2000. Od té doby jste byl na všech šampionátech?
Až do roku 2007 jsem nevynechal ani jedno mistrovství, ale následující dva roky jsem si dal pauzu, už jsem ji potřeboval (úsměv). Letos jsem opět připraven pískat.

Jaká byla náplň vaší práci při ženské části berounského turnaje?
Osobně jsem se už podílel na organizaci mistrovství světa v Písku v roce 2003, a protože řídím domácí seniorskou soutěž, patřím do nejužšího organizačního štábu. Kromě kancelářské činnosti, jako jsou akreditace atd., se starám hlavně o rozhodčí a pomocný box, aby fungoval tak, jak má. A dále pak připravuji ještě zápisy o utkání.

Ženský turnaj je u konce. Jak jste byli spokojeni s jeho průběhem?
Myslím si, že proběhl docela dobře. Samozřejmě bylo vidět, že úroveň některých týmů je o něco horší, ale celková kvalita hry se určitě zvedá. Co se organizace týče, až na nějaké drobné mouchy to zvládáme dobře, družstva jsou spokojena, což je hlavní. Obdrželi jsme také pochvalné e-maily, takže to vypadá, že se nám to podařilo.

A z hlediska rozhodčích?
Tam to nebylo úplně ideální, ale je to do jisté míry také dáno tím, že tady bylo jen pět sudích. Na druhou stranu je potřeba říci, že se nevyskytly žádné závažné chyby.

Přejděme na chvíli od koleček bruslí k nožům, tedy k lednímu hokeji. Kdy jste začal pískat?
Lední hokej pískám od roku 1989, takže pamatuji ještě socialistická utkání (smích), od té doby jsem u toho vydržel. V současné době pískám druhou ligu, ale ta energie už pomalu dochází, tak je otázkou, co bude dál?

Jak se vůbec zrodila myšlenka stát se rozhodčím?
Sám jsem hokej hrával, a také dodnes stejně jako in-line hraji. Pískat jsem začal v době, kdy jsem v pražské Slavii pomáhal s trénováním dětí a dělal jsem si trenérský kurz. A poté mě nynější předseda rozhodčích pražské svazu pan Horáček přemluvil, abych začal rozhodovat. Zkusil jsem to a nelituji toho. Prožil jsem strašně krásných věcí a vzpomínky jsou báječné.

Jako sudí jste s in-line hokejem procestoval kus světa, kde to bylo nejlepší?
Byl bych asi špatný Čech, kdybych neřekl, že nejlepší byl Písek. Je to těžké posuzovat. Doma je člověk zavázán v organizačním výboru a má spoustu starostí, díky kterým si to tolik neužije. Mně se samozřejmě líbilo úplně první ve Francii, ale organizačně bylo výborné v Kanadě v roce 2004. Francouzi a Španělé se snaží mistrovství udělat hezké, ale organizačně to nedokáží dotáhnout do úplných podrobností. Letos máme skvělé internetové stránky, pro mančafty je to něco nového, protože na to nikdo není zvyklý.

Zapískal jste si někdy i finále?
Právě v tom zmiňovaném roce 2004 a pak ještě o dva roky dříve v Americe. V obou případech se jednalo o derby utkání Kanady s Amerikou. Byly to vyrovnané, vypjaté a zajímavé zápasy. A pak ještě jsem pískal finále světových her v roce 2005 v německém Duisburgu a byl to opět souboj Kanady s Amerikou.

Ženskou část šampionátu rozhodovalo celkem pět rozhodčích. Kolik jich přijede na mužský turnaj?
Mělo by dorazit celkem deset rozhodčích. Kromě mě z Čech přijede ještě Jirka Rozlílek a dorazí také nováček z Íránu, což je vzhledem k propagaci in-line hokeje do světa určitě krok vpřed.

Váš bratr nevkročil na dráhu in-linové rozhodčího?
Zatím ne, protože je stále ještě aktivní hráčem. Hraje zde v Berouně, s nímž získal za poslední dva roky dva tituly, celkem má už tři. Lákám ho, ale protože patří stále k nejlepším hráčům, nechce se toho vzdát. Lední hokej píská, teď pojede dokonce na seminář první ligy.

A otázka na závěr. Jak se bruslí na in-linových bruslích, je to velký rozdíl oproti ledu?
Osobně mi to jako velký rozdíl nepřijde. Je to taky dáno tím, že in-line hraji a současně pískám, tak jsem si zvykl. Větší problém je pak při přechodu na led. Jít z ledu na kolečka není takový problém, než v opačném případě, protože člověk má úplně jinou stabilitu.

Děkujeme za rozhovor!

Aktuality

17.7. |
Sázíte rádi v průběhu již rozehraného zápasu? Sázková kancelář Bet365 nabízí nejširší nabídku živých sázek na internetu! Přesvědčte se sami.

Vsaďte si na jistotu! S Fortunou můžete hrát na pobočkách nebo online prostřednictvím internetu.

Bohatá nabídka sázkových příležitostí a atraktivní kurzy – to je DOXXbet.

Vše, co potřebujete vědět o sportovním sázení. Recenze sázkových kanceláří, jejich klady a zápory, informace o bonusech a mnoho dalších zajímavostí na jediném webu.

 

18.7. | Předání medailí
Do fotogalerie jsme přidali snímky ze včerejšího slavnostního zakončení turnaje.

 

17.7. | All stars tým
Michael Urbano (USA) - Julien Walker (SUI), Karel Rachůnek (CZE), Travis Fudge (USA), Brian Baxter (MEX).

 

17.7. | Individuální ocenění
Nejužitečnější hráč: Travis Fudge (USA), nejlepší brankář: Michael Urbano (USA), nejlepší obránce: Karel Rachůnek (CZE), nejlepší útočník: Diego Schwarzenbach (SUI), cena fair play: Španělsko.

 
 
Bet365 | Forex broker eToro
 
 
 
 
 
Copyright © 2009-2010  & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech a kontakt | Hokejový obchod | Hokejky